'Adalet arayan işçi aileleri'nden eylem

“İş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralılar” tarafından her ayın ilk Pazar günü saat 13.00’te yapılan ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Kasım ayı oturması bugün gerçekleşti.

Bu ayki nöbette Çapa Tıp Fakültesi’nde taşeron temizlik işçisi olarak çalışırken işçi sağlığı ve iş güvenliğinin olmayışı nedeniyle geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Zafer Açıkgözoğlu anlatıldı. Açıkgözoğlu’nun kendi işi kapsamına girmemesine rağmen hastane binasını basan kanalizasyon atığını eline kullanılmış enjektör battığı halde temizlemeye zorlandığı belirtildi. Zafer Açıkgözoğlu’nun Hepatit B hastalığına bağlı olarak karaciğer yetmezliği sebebiyle hayatını kaybettiği, işe girişi sırasında gerekli işlemlerin yapılmadığı, bu yüzden de hastalığın zamanında tespit edilip tedavi edilemediği ve 17 Ağustos 2014 tarihinde 28 yaşındayken hayatını kaybettiği ifade edildi.

Eylemde konuşan Zafer Açıkgözoğlu’nun babası, başka kimsenin aynı acıyı yaşamasını istemediğini söyledi.

Ne partiler ne sendikalar sahip çıktı
Açıkgözoğlu’nun babasının ardından bir iş arkadaşı konuştu. İşçi, sağlık üreten bir kurumun kendi çalışanlarının sağlığını düşünmediğini, taşeron oldukları için hiçbir haklarının olmadığını söyledi. İşçi sağlığı ve iş güvenliği istediklerinde kendilerine “iş bulmuşsunuz daha ne istiyorsunuz” dendiğini anlattı. Devamında bu durumdan utanması gerekenlerin mecliste olduğunu belirterek, ne sendikaların ne de partilerin kendilerine sahip çıktığını söyledi. Meclise gittiklerine kimseyle konuşamadıklarını anlatan işçi, sözlerini “Zafer Açıkgözoğlu arkadaşımızı unutmayacağız, unutturmayacağız” diyerek sonlandırdı.

Zafer Açıkgözoğlu’nun başka bir iş arkadaşı ise konuşmasına “Biz her gün azar azar ölenlerdeniz” diyerek başladı. Kendisinin defalarca işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimleri konusunda uyarılar yaptığını ancak kendisine “İhtiyaç yok” dendiğini söyledi.

2014’te 50’den fazla vaka
Zafer Açıkgözoğlu’nun iş arkadaşlarından sonra Doktor Coşkun Canıvar konuştu. Canıvar Çapa’da İşçi Sağlığı Meclisi’ni kurduklarını, bu birliktelik sayesinde bir kez daha istenmesine rağmen kanalizasyon atığını taşeron işçilere temizletmediklerini, İSKİ’nin çağrılmasını sağladıklarını anlattı. Yetersiz ve göstermelik olarak yapılan işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimlerinde “eğitim aldım” şeklinde imza atılmasına karşı çıkarak tutanak tuttuklarını, onlarca işçinin de bu imzayı atmadığını ve yeterli eğitim istediğini söyledi. Bu yüzden eğitim veren şirketin kendilerini şikayet ettiğini, açılan soruşturma sonucu 1 yıllık kademe ilerlemesi durdurma cezası aldığını anlattı. Yine sürekli geçiştirilen kullanılmış enjektör batmalarının sadece 2014’te 50’den fazla olduğunu ve bunu kayda geçirdiklerini belirtti.

Zafer Açıkgözoğlu’nun davası ile ilgilenen avukatın aktardığı bilgiler paylaşılan eylemde, televizyonlarda kamu spotu olarak “iş kazası yoktur, işçinin dikkatsizliği vardır” minvalinde yapılan yayınlar teşhir edildi. İş cinayetlerinin sorumlusunun devlet olduğu ve hakkını arayanların devlet tarafından susturulmaya çalışıldığı söylendi.

Bu ayki nöbete Zafer Açıkgözoğlu’nun ailesi, TAŞ-İŞ Derneği, bu ayki nöbetin gazetecisi olarak Büşra Akman, Esenyurt şantiye yangını ve Bayrampaşa patlamasında katledilen işçilerin ve Bayram Otel’de yakınlarını kaybedenlerin aileleri katıldı.