Çöllolar işçi aileleri: Cenazelerimizi istiyoruz

Maraş’ın Afşin ilçesindeki Çöllolar kömür sahasında 2011 yılında meydana gelen ve 11 işçinin hala çıkarılmadığı göçükle ilgili davaya bugün devam edildi. "Bilinçli taksirle birden çok kimsenin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan 23 kişinin yargılandığı davada toprak altında kalan işçilerden Muhsin Koşan'ın babası Cafer ve annesi Kezban Koşan ile kız kardeşi Zeliha Öztürk ile tarafların avukatları ve tutuksuz yargılanan 23 sanıktan 2'si katıldı.

Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi, bilirkişi raporunun sonucu için Ankara Ağır Ceza Mahkemesine müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı 19 Ocak 2016 tarihine erteledi.

İşçi aileleri, adliye önünde yaptıkları açıklamada davanın 16'ncı duruşmasından da sonuç çıkmadığını belirtti. Hayatını kaybeden Muhsin Koşan'ın kız kardeşi Zeliha Öztürk, şunları söyledi:

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar başvurumuzu yapacağız. Cenazelerimizi istemek bizim en doğal hakkımız. Toprak altında kalan insanlar mı suçlu? Suçlu kim bize onu söylesinler. Kardeşim toprak altında kaldığında çocuğu 7 yaşındaydı. Bugün 12 yaşında ve babasının öldüğüne inanmıyor, 'Benim babam bir gün çıkıp gelecek' diyor. Biz o çocuğa ne cevap verelim."