Suriyeliler ölüme gönderiliyor

Ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin göç ettikleri yerlerde de emekleri sömürülüyor. Suriyeli mülteciler, Türkiye’de bir taraftan ucuz iş gücü olurken, diğer taraftan da insan tacirlerinin hedefinde. Savaştan sonra Adana’ya gelen mültecilerden bir bölümü, Koza Mahallesi’nde kendi imkanları ile kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor. Son dönemlerde özellikle tarım arazilerinde çalışan bu mültecilerin kaldıkları çadırlara, İstanbul’dan geldiklerini söyleyen ve çok iyi derece Arapça konuşan kişiler, mültecilere Avrupa ülkelerine gitmeleri için telkinlerde bulunuyor.

Sadece Suriye’ye gideriz

Gelen kişilerin kendilerinden Avrupa’ya gitmelerini istediklerini ve gitmek isteyenlere de yardımcı olacaklarını söylediklerini belirten Ebu Xeyri isimli mülteci, söz konusu kişilerin tekliflerini reddettiklerini kaydetti. Tek isteklerinin DAİŞ vahşetinin son bulması olduğunu dile getiren Xeyri, “Bize bir tek Suriye yeter, biz ne Avrupa’ya gitmek istiyoruz ne de daha fazla Türkiye’de kalmak istiyoruz” dedi. Süleyman El Abbas isimli mülteci de düşürülmek istendikleri Avrupa yollarında ölmelerinin beklendiğini belirterek, “Biz bu saatten sonra Suriye dışında bir yere gitmeyiz. Biri gelip DAİŞ bitti, Hepimiz çeker gideriz” diye konuştu.

AKP mültecileri kullanıyor

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş ise Türkiye’nin, Suriye sınırında uyguladığı “açık kapı” politikasını, batıda “açık sınır” politikasına dönüştürdüğünü kaydetti. Ortaya çıkan durumun da hem insan tacirleri hem de hükümet tarafından kullanıldığını söyleyen Gümüş, hükümetin Avrupa’yı savaşa razı etmek için mültecileri kullandığını vurguladı. Gümüş, bu politika doğrultusunda insan tacirlerinin de mülteci bölgelerine yayılarak onları ağlarına düşürmeye çalıştığını söyledi.