Soma davasında BMW'li tanık şaşırtmadı

Soma davasında tanık olarak dinlenen Recep Doğan, verdiği ifadesinde şirketi aklama çalıştı. Üretim zorlamasının olmadığını iddia eden Doğan, madenci ailelerinin soruları üzerine 1 yıldır çalışmadığını, çalıştığı dönemde 3 bin TL maaş aldığını söyledi. Doğan’ın, ailelerin avukatlarının Temmuz 2015’te alınan BMW X5 marka lüks aracın kendisine mi ait olduğu sorusuna “Evet” cevabı vermesi üzerine sanık avukatları olay çıkardı.

301 madencinin katledilmesiyle ilgili açılan Soma davası bugün de dinlenen tanıklarla devam etti. Duruşmada dinlenen katliamın yaşandığı madende Üretimden Sorumlu Maden Teknikeri Recep Doğan, bugüne kadar dinlenen tanıkların söylediklerini yalanlayan ifadeler verdi. 

Şirketin her türlü önlemi aldığını söyleyen Doğan, bugüne kadar ifade veren işçilerin “Müfettişlerin geleceğini önceden biliyorduk” ifadelerini yalanlayarak “Müfettişlerin geleceğinden haberimiz olmazdı. Her zaman hazırdık” dedi.

Doğan ayrıca madendeki katliamın nedenlerinden biri olarak gösterilen üretim zorlamasının asla yaşanmadığını da iddia etti.

‘KAZADAN BERİ ÇALIŞMIYORUM’

Maden Teknikeri Doğan’a soru soran madenci ailelerin avukatları, Doğan’ın madende çalıştığı dönemde ne kadar maaş aldıklarını ve şu an çalışıp çalışmadığını sordu. Doğan “2200 maaş alıyordum sonra zam yapıldı. Çalıştığım son 1 yılda 3000 TL maaş aldım. Kaza olduğundan beri çalışmıyorum” diye cevap verdi. 

‘X5 SİZE Mİ AİT?’

Bunun üzerine madenci ailelerinin avukatı Can Atalay, adliyenin önünde BMW X5 marka lüks araç olduğu söyledi ve aracın plakasını okuyarak Recep Doğan’a mı ait olduğunu sordu. Doğan’ın 13 Temmuz 2015’te satın alınan aracın kendisine ait olduğunu söylemesi üzerine sanık avukatları bağırmaya başladı. Mahkeme heyeti çıkan tartışmanın ardından duruşmaya ara verdi.

‘MÜVEKKİLİMİ ZAN ALTINDA BIRAKTILAR’

Aradan sonra devam eden duruşmada, davanın 1 numaralı sanığı Can Gürkan’ın avukatı Kadir Çekin, tanığa böyle soru sorulamayacağını ileri sürerek aracın 2015’te alındığını unutarak “Tanık bu madene girmeden önce de bu arabaya biniyordu. Müvekkilimi zan altında bıraktılar” dedi.

ARACI NASIL ALDIĞI MERAK KONUSU

İfadesine göre 1 yıldır kendisi de eşi de çalışmayan Recep Doğan’ın 3000 TL maaşla fiyatı yaklaşık 380.000 TL olan aracı nasıl aldığı merak konusu oldu. Doğan mahkemenin verdiği arada eşiyle birlikte lüks aracına binerek gitti.