‘Ölümler yüz kat arttı’

Suriye’de yaklaşık üç yıl önce başlayan ve halen devam eden iç savaş nedeniyle yurtlarını terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin dramı gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Son olarak, Avrupa’ya gitmek umuduyla Yunanistan sınırındaki Edirne’ye yakın Pazarkule Sınır Kapısı’na ulaşmak için yollara dökülen, Sırbistan sınırında Macar polisi tarafından saldırıya uğrayan Suriyelilerin her şeye rağmen yollarda çoluk çocuk umutlu bekleyişleri sürüyor.

Karayolunu tercih eden Suriyeliler saldırıya, şiddete uğrarken, çoğunlukla deniz yolunu seçmek zorunda kalanların ise sonu yıllardır değişmeyen o acı tablo; ölüm. BirGün’e konuşan Uluslararası Af Örgütü Mülteci Hakları Koordinatörü Volkan Görendağ, Türkiye-Yunanistan ve Türkiye-Bulgaristan kara sınırlarına örülen duvar ve tel örgüler ve alınan geniş ‘güvenlik’ önlemleri nedeniyle, kara sınırından geçişleri engellenen Suriyeli göçmen ve mültecilerin son çare, radar sitemlerine takılmayacak eski ve derme çatma deniz araçları ile yolculuğa çıkmak zorunda kaldıklarını belirtti. Görendağ şöyle devam etti: “Bu araçlarla çıkılan yolculuk sırasında hava şartları, araçların dayanıksızlığı, insan tacirlerinin veya güvenlik güçlerinin gayri insani müdahalesi ile deniz ortasında hayatını kaybetmek zorunda kalıyor. Bu ölüm bazen boğularak bazen de açlık ve susuzluktan olabiliyor. Örneğin, 2014 yılında 3,500 insan Akdeniz’i geçmeye çalışırken boğuldu.”

İtalya’nın 2014 yılında Akdeniz’in Libya yakınlarına kadar uzanan bir bölgede yürüttüğü Mare Nostrum isimli insani operasyonu AB’nin mali destek sunmaması nedeni ile 1 Ocak 2015’te sona erdirilmesiyle, denizlerdeki ölümlerde artış yaşandığını belirten Görendağ şöyle devam etti: “Bu kararın ardından, 1 Ocak 2014 ile 20 Nisan 2014 tarihleri arasında Akdeniz’de hayatını kaybeden kişi sayısı 17 iken, 2015 yılının aynı döneminde hayatını kaybedenlerin sayısı 100 kat artarak 1700’e yükseldi.”

***

UNHCR’nin verilerine göre:

•4 milyonu aşkın Suriyeli ülkesini terk edip başka ülkelere göç etmiş durumda.
•1 milyon 938 bin kişi Türkiye’de
•1 milyon 113 bin kişi Lübnan’da
•629 bin kişi Ürdün’de
•249 bin kişi Irak’ta
•132 bin kişi Mısır’da
•348 bin kişi ise Avrupa ülkelerinde yaşıyor
•AFAD tarafından işletilen kamplarda toplam 260 bin kişi kalıyor.