Tavuk kamyonunda göçmen faciası: Ölü sayısı 71

Avusturya'nın doğusundaki Parndorf kasabasında otoyol kenarında terk edilmiş halde bulunan kamyondan 71 ceset çıkarıldığı açıklandı. 8'i kadın, 4'ü çocuk 71 göçmenin Suriyeli oldukları ve kamyonun içinde boğularak can verdikleri tahmin ediliyor.

Kamyoneti kullandıkları iddia edilen 3 Bulgar, Macaristan'da gözaltına alındı. Bölgenin polis şefi, Macaristan'da tutulan üç kişinin faillere yardım etmiş olabileceğini ve bir Macaristan-Avusturya insan kaçakçılığı operasyonunun söz konusu olduğunu belirtti. Macaristan Başbakanlık özel kaleminin açıklamasına göre kamyon bir Romanya vatandaşının üzerine kayıtlı.

Yerel polis şefi, araçtakilerin bir buçuk-iki gündür ölü olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Yetkililere göre kurbanlar, araç Macaristan sınırından Avusturya'ya geçtiğinde çoktan hayatını kaybetmişti. Nasıl öldükleri ise henüz bilinmezliğini koruyor.

Kamyonun Macaristan'ın başkenti Budapeşte'den Çarşamba sabahı ayrıldığı düşünülüyor.

Araç, Slovak bir tavuk şirketinin logosuna sahip fakat şirket artık aracın sahibi olmadıklarını, alıcıların reklamı sökmediğini söyledi.

Bölge polis şefi, kamyonun soğutuculu olduğunu ve insan kaçakçılarında bunun pek yaygın bir seçim olmadığını belirtti.

Özellikle son aylarda, yüzlerce göçmen Orta Doğu ve Afrika'dan Avrupa'ya girmeye çalışıyor. Geçtiğimiz ayda rekor sayı 107.500 göçmene yükseldi. Bazıları sınırları yasa dışı bir şekilde geçmek için insan kaçakçılarına yüklü miktarda para ödüyor. Bu sırada orta Akdeniz rotasından Avrupa'ya geçmeye çalışan göçmenler ölmeye devam ediyor.