Akdeniz'de bir göçmen faciası daha: 200 ölü

Libya'dan İtalya'ya gitmek üzere kalkan ve yaklaşık 400 Afrikalı göçmeni taşıyan teknenin Libya açıklarında battığı bildirildi. Facia sonucu 200 kişinin yaşamını yitirdiği düşünülüyor. 

Reuters'ın haberine göre, göçmenlerin birçoğunun batma anında geminin ambarında sıkıştığı ifade edilirken, Libya sahil güvenlik ekipleri şu ana kadar 201 kişiyi kurtardı. İsmini vermek istemeyen bir yetkili, kurtarılan göçmenlerden 147'sinin başkent Trablus'un batısındaki Sabratha'da yer alan bir gözaltı merkezine götürüldüğünü söyledi. 

Teknedekilerin Sahra altı Afrika, Pakistan, Suriye, Fas ve Bangladeşli oldukları kaydedilirken, kurtarma operasyonlarını AB ile koordineli şekilde yürüten İtalyan sahil güvenlik ekiplerinden konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. 

Libya'nın Tunus sınırı yakınlarında yer alan Zuvara kasabası, insan kaçakçılarının göçmenleri İtalya'ya göndermesi için bir başlangıç noktası görevi görüyor. Bu yıl 2 bin 300 kişi Avrupa'ya tekneyle ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti. Bu rakam geçen yıl ise 3 bin 279 olarak açıklanmıştı.

Geçen ay Avrupa'ya gelen göçmen sayısının 107 bin olduğu duyurulmuştu.