Korsan işverenler köleliği dayatıyor

DAİŞ çetelerinin saldırıları nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalıp Türkiye’ye gelen Suriyelilere gittikleri yerlerde de rahat yok. Suriyeliler Türkiye’de korsan işveren konumunda bulunan şebekenin ağına düşüyor. Adana’nın Kazanlı ilçesinde derme çatma barakada tutulan ve günlük 15 TL karşılığında tarlada çalıştırılan Suriyeli mültecilerin yaşadığı dramı yerinde tespit etmek isteyen mevsimlik işçi örgütleri, korsan işçi çalıştıran şebekenin saldırısına uğradı. Adana’ya gelen mültecilerin yaşadığı barakada genç kadınların da korsan işçi çalıştıranlar tarafından fuhuşa sürüklendiği iddiasını gündeme getiren gazeteciler de hedef alınıyor. Mültecilerin yaşam koşulları ve ucuz iş gücü ile ilgili yetkililer tarafından soruşturmadığını ifade eden Emek-Sen Şube Başkanı Emin Uslu, mevsimlik işçilerinin bulunduğu dramını  anlattı.

Çete gibi saldırıyorlar

DAİŞ saldırıları nedeniyle Suriye’den Adana’ya gelenler korsan işçi çalıştıran şebekenin ağına düştüğünün altını çizen Uslu, köleci mantıkla çalıştıran işçilerin haklarını savunmakta kararlı olduklarını kaydederek, “İşçilerimizin sorunlarını öğrenmek hak temelinde yaptığımız incelemeleri kamuoyu ile paylaşmak için yaptığımız çalışma korsan işverenler tarafından engelleniyor. Mevsimlik tarım işçilerini çalıştıran ‘ikinci el’ diye tabir ettiğimiz korsan işçi çalıştıran korsan çavuşluk yapan vaziyettedir. Mevsimlik tarla kiralayarak, işçi çalıştırıp işçilerin parasını ödemeden kayboluyorlar. Bunların deşifre olmamaları için saldırıyorlar. 15 TL karşılığında Suriye’den gelenleri çalıştırıyorlar. İlkel koşullarda boğaz tokluğuna dahi değil, köleci bir mantıkla çalıştırılan binlerce işçinin hakkını savunmak için harekete geçtiğimizde de çete gibi saldırıya geçiyorlar.

Rehin tutuluyorlar

Uslu, mültecilerin adeta rehine olarak tutulduklarına dikkat çekerek sözlerini şöyle devam ettirdi: “Suriye’den gelen mültecilerin yaşadığı çadırlarda, elektrik, su, tuvalet ve banyo bulunmuyor; tamamen ilkel koşullarda insanları rehine olarak tutuluyorlar. Bu insanların hakkını gasp edilmesine göz yummamaları için yetkilileri göreve çağırıyoruz. Mülteciler çadırlardan tarlalara götürülürken dahi ölümlere neden olabilecek onlarca trafik kazaları yaşanmaktadır. 20 kişinin bineceği bir araca 80 kişi bindirilerek ölüme davetiye çıkartılıyor. Ucuz iş gücünden yararlanmaya çalışan bu gözü dönmüş kişilerin tespit edilebilmesi için yetkililer görevlerini yerine getirmesi gerekiyor” dedi.