Çatalca’da Suriyeli mültecilere karşı kampanya: Çatalca temiz kalsın!

17 Mayıs 2007’de Çatalca Kaleiçi Mahallesi’nde bulunan Maliye Hazinesi’ne ait 14 bin metrekarelik tarım arazisi, huzurevi yapılması için yapı ruhsatı alınarak İstanbul Üniversitesi’ne tahsis edildi. 100 kişi kapasiteli huzurevinin kaba inşaatı tamamlandı ama inşaatın devamı getirilmedi. Bunun üzerine inşaat alanı İstanbul Valiliği tarafından, mültecilere geri gönderme merkezi yapılması için İçişleri Bakanlığı’na tahsis edildi. İlçe halkı için imara açılmayan alanların mültecilere açılmasının kabul edilmeyecek bir şey olduğu fikri Belediye tarafından ilçede yayılırken, hem mülteciler düşmanlaştırılmış hem de tarım arazisinin imara açılması için gerekli baskı oluşturulmuş oldu.

‘Mülteciler de insandır ama Çatalca uygun değil’

Belediye’nin isteğine rağmen imar izni verilmeyen tarım arazisinin önce huzurevi yapılması için İstanbul Üniversitesi’ne, daha sonra mülteci gönderme merkezi yapılması için İçişleri Bakanlığı’na tahsis edilmesi, Çatalca Belediye Başkanı’nı rahatsız etti. Belediye Başkanı Cem Kara konuya ilgili belediye meclis toplantısında konuşurken; “Biz temelde dünya insanlarının barış içerisinde yaşamasını savunuyoruz. Herkes kendi topraklarında huzur içerisinde yaşasın, mülteci olarak başka ülkelere gitmesinler istiyoruz. Ama bu barış ortamı tesis edilemiyorsa da Kaleiçi Mahallesi 157 ada 55 nolu parselin plandaki gibi huzurevi olmasını istiyoruz. Çatalca’nın eğitim, tarım ve kültür kenti olması için yola çıktık. Çatalca’ya mültecilerin gelmesi ilçemize bir şey katmayacaktır. Mülteciler de dünya insanıdır ama Çatalca bu konu için uygun bir yer değildir” dedi.

Mülteciler gelmesin diye imza kampanyası

İlçede huzurevi yerine mülteci kampı yapılacak olması tartışmasının ilerlemesi üzerine sivil toplum örgütleri mülteci kampına karşı imza kampanyası başlattı. Kampanya gerekçesi ise şu sözlerle dile getirildi: “Çatalca’da herkes birbirini tanır. Suç oranı azdır. Biz çocuklarımızın güvenle okuduğunu, oynadığını biliriz. Yani Çatalca hala ‘tertemizdir’. Suriyeli Mültecilerin keşfetmediği tek noktadır. Tertemiz Çatalca’mız her daim eviniz, güvenli bölgeniz kalsın.” CHP’li Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara da kampanyaya destek verdi. Ülkede Suriyeli göçmenlere yönelik düşmanlık kimi illerde faşist saldırılara varan biçimlerde yayılırken, Belediye Başkanı’nın “Mültecilerin gelmesi ilçemize bir şey katmayacaktır” diyerek göçmenlerin gelmesini engellemeye yönelik kampanyaya katılması dikkat çekti. Belediye Başkanı tarım arazisinin imara açılmamasından şikayet ederken, “Çatalca’nın huzurunu bozacaklar” söylemini üretti.

Belediyeye imar izni verilmemişti

Kuru tarım alanı olarak geçen arazinin imara açılması için daha önce Çatalca Belediyesi, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile görüşme yapmış, bu alandaki ve çevresindeki imar haklarının geri verilmesini istemişti. Fakat kuru tarım alanı olan bölge için İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olumlu görüş vermemişti.