‘Mülteciler ruhsal hastalıkların pençesinde’

Savaştan kaçan, ancak sığındıkları ülkelerde de her türlü ayrımcılığa, farklı uygulamalara maruz kalan savaş mağduru mültecilerin ruh sağlıkları da bozuluyor. Türkiye Psikiyatri Derneği Medya Koordinatörü Doç. Dr. Burhanettin Kaya, mültecilerin başta depresyon olmak üzere anskitiyete bozukluğu ve birçok ruhsal hastalığın pençesinde olduklarını belirtti.

‘MÜLTECİLER BİRÇOK RUHSAL SORUN YAŞIYOR’

Kaya, mültecilerin savaş koşullarından göç etmeleri, birçok yakınlarını kaybetmeleri ve yaşadıkları yerlerden kopmak zorunda kalmalarının beraberinde bir çok ruhsal sorun yaşanmasını getirdiğini söyledi. Mültecilerin yaşadığı travmanın, başta depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi ruhsal hastalıklara yol açtığını belirten Kaya, “Bu insanlar aynı zamanda fiziksel hastalıklarla da baş ediyorlar. Bunların başında da bulaşıcı hastalıklar geliyor. Mülteciler için uluslar arası alandan yardım desteği gelmeli ve rehabilitasyon çalışmalarının hızla yapılması gerekiyor” diye belirtti.

KADIN VE ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA

Mültecilerin göç ettikleri savaş bölgelerinde başlayan ruhsal sorunların, yerleştikleri yerlerde artarak devam ettiğini vurgulayan Kaya, “Kadın, çocuk, yaşlı ve sürekli fiziksel desteğe ihtiyacı olan kişiler risk grubundadır. Özellikle, çocukluk döneminde bu travmalara maruz kalan kişilerin gereken ruhsal desteği görmemesi halinde ciddi kişilik sorunları ve ağır ruhsal sorunlar yaşayacaklar. Gelen göçmenlerin bazılarının psikolojik rahatsızlığı zaten var. Göçmenlikle birlikte bulunduğu yerde yeterli desteği alamıyor. İlaçlarını bulamıyor. Bu da hastalığının perçinlenerek devam etmesine neden oluyor” uyarılarında bulundu.

‘GÜVENSİZLİK BİRÇOK SORUNA YOL AÇIYOR’

Mültecilerin ruh sağlığını etkileyen ana faktörlerden birinin de güvensizlik olduğunun altını çizen Kaya, şunları aktardı: “Mülteciler göç ettikleri yerde güvenli yaşam bulamıyorlar. Dinsel inanış, etnik kökenleri nedeniyle ayrımcılığa uğruyorlar ve bu nedenle de büyük bir güvensizlik sorunu yaşıyorlar. Kampları terk edip gitmek istiyorlar. Bunun sonucunda da insan tacirlerinin hedefi haline geliyorlar. Çok temeli olmayan şeylerin peşinde bir umut koşabiliyorlar. Çünkü çok hassas bir noktada duruyorlar.”

Kaya, devletin mültecilerin kökenine göre farklı uygulamalar yaptığını, Kobanêli mültecilerle Suriyeli mültecilerin devletten gördüğü desteğin aynı olmadığını ifade etti. Kobanê'deki politik sürecin mültecilere farklı tepkisel yaklaşımlara neden olduğunu vurgulayan Kaya, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı kişiler Türkiye'den her türlü desteği alırken Kobanê'de direnenler IŞID'e karşı mücadele eden insanlar Türkiye'ye gelme durumunda suçlu olarak görülüyor. Hatta bazı cezalara maruz kaldığını biliyoruz. Bunları, hazırlanan raporlarda bulmak mümkün” dedi.