Her göçmen ölümü...

Akdeniz kaçak göçmenlere mezar olmaya devam ediyor. Sadece şu son birkaç ayda 2 bine yakın göçmen açlıktan, savaşın kıyıcılığından, işsizlikten, kışkırtılan iç savaşların o vahşi soluğundan kaçarken ölümle buluştu. Uluslararası Göç Örgütü bu sayının artarak 30 bini bulacağını açıklamıştı daha önce. Ölümler hızla büyüyor, anlaşılan o ki daha da büyüyecek...
 
Akdeniz bugün de onlarca kaçak göçmene mezar oldu. İtalya’nın Sicilya Adası açıklarında göçmenleri taşıyan bir teknenin pazar günü battığı bildirildi.
 
Britanya merkezli yardım kuruluşu Save the Children’dan Giovanna di Benedetto teknenin kaç yolcu taşıdığının henüz netleşmediğini, ancak kazadan kurtulanların ilk ifadelerine göre ‘onlarca‘ göçmenin öldüğünü belirtti.
 
Libya’dan İtalya’ya gitmek için pazar günü yola çıkan teknedeki göçmenlerin büyük bölümünün kurtarma botu yaklaştığı sırada denize düştüğü ve yüzemediği için hayatını kaybettiği ifade ediliyor.
 
Geçen ay meydana gelen son faciada resmi rakamlara göre 800 kişi hayatını kaybetmişti. Hafta sonuysa Libya açıklarında 5 bin 800’ü aşkın göçmenin kurtarıldığı açıklanmıştı.
 
Bu trajediyi, kıyımı yaratan emperyalist güçlerin tek dertleriyse o sınırlarının göçmenlerce aşılmaması! Bunu için milyarlarca dolarlık bütçeler, dev toplama kampları, polisiye önlemler alıyorlar. Her göçmen ölümüyle aslında kendi çürümüş yüzlerinin bir kez daha açığa çıktığını perdeleyemeyerek...