Emekleri gibi hastalıkları da kayıt dışı

Ev içi emeğine bağlı olarak kadınların yaşadıkları meslek hastalıklarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi Uzman Doktoru ve Türk Tabipler Birliği (TTB) Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Kanmaz, meslek hastalıkları tanımını yaparken kadınların da merkeze alındığı bir çalışma yapılmasının acil bir ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Türkiye’de kadının istihdama katılım oranının yüzde 27’lerde olduğunu dile getiren Kanmaz, “Aslında çalışan kadın oranları çok daha yüksek. Bunların çoğu aile içi iş yerlerinde çalışıyor. Kadınların yüzde 75 kadarının istihdam dışı çalıştığını biliyoruz. Öncelikle bazı şeylerin kayıt altına alınması lazım. Kayıt altına almadan herhangi bir veriye ulaşmamıza imkan yok” diye konuştu. Birçok kadının hormonal durumu, doğum öncesi, doğum sonrası sorunları olduğunu kaydeden Kanmaz, “Kadınlar çok ağır koşullarda çalışıyorlar. Bir erkek 8 saat çalışırken kadın ev işiyle beraber 16 saate kadar çalışabiliyor. Bunların dikkate alınması gerekiyor” dedi.
 
İşletmeler göz yumuyor
Meslek hastalıkları tanımlamalarında kadınların ev emeğini merkeze alan bir çalışma yapılması gerektiğini dile getiren Kanmaz, “Eğer bu yapılamazsa zaten hepsi boşa çıkar diye düşünüyorum. Sigortasız çalışmalar, ucuz iş gücü, taşeron firmalar bir sürü insan sigortasız çalıştırılıyor. Tekstil firmalarında çalışıyor kadınlar. O kadar çok kadın tüberküloz ve astım oluyor ki çünkü çalışma koşulları son derece kötü. Kayıt dışı işletmeler buna ve göz yumuyor. Bunların hepsi sağlık sorunu olarak bize dönüyor. Bunlar kayıt dışı olduğu için meslek hastalıkları olarak bildirilmiyor” şeklinde konuştu.
 
Kadınlar farkında olmalı
Kanmaz, kadınlar üzerinden ilk önce farkındalığın yaratılması gerektiğini söyleyerek, “Çünkü birçok kadın bunun normal olduğunu düşünüyor. Maruz kaldığı fiziksel, ruhsal sorunları doğal olarak kabulleniliyor. Kadınların bunların farkında olması lazım” dedi.