2014’te En Az 627 Çocuk Önlenebilir Sebeplerden Öldü - Gündem Çocuk Derneği

Gündem Çocuk Derneği’nin Çocuğun Yaşam Hakki 2014 Raporu 2014’te ölen çocukların sayısının geçen yıla oranla büyük bir değişiklik göstermediğini ortaya koydu.

“2014’te en az 627 Çocuk önlenebilir sebeplerden dolayı yaşamını kaybetti.

“Bu durum Türkiye’de ne yazık ki azalmayan ve belki de artan çocukların yaşadıkları yoksulluğun, yoksunluğun, ayrımcılığın, ırkçılığın, şiddetin sonucu olarak karşımızda duruyor.”

Gündem Çocuk'un raporlarına göre, 2013'te 633, 2012'de 609 çocuk önlenebilir sebeplerden ölmüştü.

Algı sorunu

Dernek Çocuğun Yaşam Hakki 2014 Raporu’nu açıklarken çocukların yaşadıkları hak ihlallerinin en önemli sebeplerinden birinin çocukların hak ve özgürlükleri olan birer insan olarak algılanmaması olduğuna da dikkat çekti.

“Çocukların varlığı ‘geleceğe’ ötelendikçe, bugünün önceliği olamadıkça, bugüne ilişkin gereksinimleri dikkate alınmadıkça, hak ve özgürlüklerini yaşama talepleri engellendikçe, yaşadıkları hak ihlalleri cezasız kaldıkça Türkiye'de çocuklar zaman geçse de ölmeye devam edecek.”

Dernek çocuk ölümlerinin çaresinin çocukları hak ve özgürlükleri olan bireyler olarak algılayan, cezasızlıkla mücadeleyi temel aks olarak belirleyen bütüncül bir çocuk politikası olduğunun da altını çizdi.

Rapordan...

Rapora göre devlet eliyle ortaya çıkan yaşam hakkı ihlali sayısı 38, devlet önlem almadığı için ortaya çıkan yaşam hakkı ihlali 589.

Raporda kamu görevlilerinin ihmali nedeniyle 28 yaşam hakkı ihlali, iki yargısız infaz ve toplumsal olaylarda sekiz yaşam hakkı ihlali yer aldı.

Bireysel silahlanma nedeniyle 20, trafik kazası, ev içi kaza, kentsel ve kırsal açık alanlardaki olayları da içine alan ihmal nedeniyle ölümlerde 372 çocuğunun hayatını kaybettiği belirtildi.

Geçen sene 38 mülteci çocuk hayatını kaybederken, 53 çocuk işçi ve sekiz işyerinde ölüm de kaydedildi. (YY)