Akdeniz'de bir tekne faciası daha: 700 göçmenin öldüğü tahmin ediliyor

  Geçtiğimiz gün 400 mültecinin yaşamını yitirdiği Akdeniz'de bir tekne faciası daha yaşandı. İtalya ile Libya arasında kalan ve Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede yaklaşık 700 göçmeni taşıyan tekne battı. Faciada yüzlerce kişinin öldüğü belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler facianın, Akdeniz’de meydana gelen en büyük göçmen faciası olduğunu ifade etti.

Libya kıyılarından 96 kilometre, İtalya'nın Lempedusa adasının ise 193 kilometre açığında batan tekneden şimdiye kadar 28 kişinin kurtarıldığı belirtildi.

İtalya Sahil Güvenlik yetkililerinin paylaştığı bilgilere göre facia, dün gece Portekiz bandıralı bir yük gemisinin, göçmen teknesine yardım etmek için yanaştığı sırada yaşandı. Yük gemisinin kendilerini kurtarmaya geldiğini düşünen göçmenlerin aynı anda teknenin bir köşesine doğru toplandığı ve dengesi bozulan teknenin bu sırada battığı kaydedildi.

İtalyan yetkililer, şimdiye kadar 21 cansız bedenin denizden çıkarıldığını ve geniş çaplı kurtarma operasyonunun sürdüğünü bildirdi. Malta donanması da kurtarma çalışmasına destek verdiğini açıkladı.

İtalyan basını 700’e yakın göçmenin öldüğünü öne sürerken, bu kazanın Akdeniz’de meydana gelen en büyük göçmen faciası olduğuna dikkat çekiyor.