Filistinli çocuklar ucuz iş gücü

Irkçı siyonist rejimin Filistinli çocukları tehlikeli işlerde çalıştırdığı ve ucuz iş gücü olarak kullandığına dair 76 sayfalık bir rapor yayınlandı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayınlandığı raporda Filistinli çocukların, çiftliklerde büyük bölümü ihraç edilen zirai ürün yetiştirmek, toplamak ve paketlemek için kullanıldığı bilgisi verilerek çocukların düşük ücret karşılığında ve uluslararası standartların ihlali anlamına gelen tehlikeli koşullarda çalıştırıldığına dikkat çekildi.

Raporda, aşırı sıcaklarda 11 yaşındaki çocukların bile çalıştırıldığı ve çocukların ağır yükler taşıyarak tehlikeli tarım ilaçlarına maruz kaldığı belirtilirken, bazı çocukların çalışırken yaralandığı ve hastane masraflarını dahi kendilerinin karşıladığı vurgulandı.

Batı Şeria'nın yüzde 30'unu kapsayan ve en geniş zirai alanların bulunduğu Ürdün Vadisi bölgesinde 7 çiftlikte çalışan 38 Filistinli çocuk ve 12 yetişkinle görüşülerek hazırlanan raporla ilgili konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika yöneticisi Sarah Leah Whitson şunları söyledi:

"İsrail yerleşimleri, Filistinli çocukların haklarının ihlali üzerinden kâr sağlıyor. İsrail'in ayrımcılık ve yerleşim politikalarının yoksullaştırdığı yöre halkından gelen çocuklar, okulu bırakıyor ve başka seçenekleri olmadığını hissettiklerinden tehlikeli işlere kalkışıyorlar, öte yandan İsrail bunu görmezden geliyor."
 
İsrail gasp ediyor, Filistin yoksullaşıyor
Örgüt, İsrail’in yerleşim yerleri politikasını sona erdirmesi çocuk hakları ve çalışma haklarıyla bağlantılı uluslararası anlaşmalardan doğan yükümlülükleri çerçevesinde çocukların işe alınmasını yasaklaması gerektiğinin altını çizdi.

Ürdün Vadisi başta olmak üzere İsrail'in Batı Şeria'da Filistinlilerin tarım yapılan topraklara ve suya erişimine yönelik ayrımcı kısıtlamalar, her yıl Filistin ekonomisinin 700 milyon dolar zarar etmesine neden oluyor. Bu bölgede Filistinlilerin yoksulluk oranı, yüzde 33,5'e kadar çıkıyor.