İHD Diyarbakır Şubesi Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller Raporunu Açıkladı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, '2014 yılı Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller Raporu'nu bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı. 2014 yılı içerisinde çocuklara yönelik değişik alanlarda 2082 ihlalin gerçekleştiği belirtilen raporda, yıl içerisinde bölgede güvenlik güçlerinin şiddeti sonucu 4 çocuk yaşamını yitirirken, 7'si yaralandı. 444 çocuk gözaltına alındı, 106'sı tutuklandı. 518'i hakkında davalar açılıp, cezalar verilirken, 872 çocuk ise fişlendi.

İHD Diyarbakır Şubesi, '2014 yılı Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller Raporu'nu, şube binasında düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı. Toplantıya İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici'nin yanı sıra MYK üyesi ve Doğu-Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Abdulsselam İnceören, MYK Üyesi Şevket Akdemir, Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Emin Ermin, avukat Mahsum Kaya ve avukat İbrahim Çeliker katıldı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan İHD Diyarbakır Şubesi Çocuk Komisyonu Üyesi avukat Mahsum Kaya, 2014 yılında da çocuklara yönelik hak ihlallerinin önceki yıllara oranla artış göstererek devam ettiğini belirtti. Kaya, "Derneğimizin verilerine göre son 27 yılda Türkiye ve Kürdistan'da, güvenlik güçlerinin müdahalesi, mayın ve savaş artığı patlayıcıların patlaması sonucu 585 çocuk yaşamını yitirmiştir. 8 milyon 500 bin çocuk güvencesiz koşullarda 'işçi' olarak yaşamını sürdürmektedir. Günümüzde anadil ve dini inanç eğitimi hala yasaklı, TMK mağduru çocuklar, çocuk gelinler, sokakta yaşayan çocuklar, göç mağduru çocuklar ve çocuğa şiddet gibi kategorik sorunlar ise varlık göstermeye devam ediyor. Yakın tarihimize çocuk hakları ihlalleriyle işlenen bu korkunç tablo, demokrasi ve insan haklarının üstünlüğü adına bu ülkenin utancıdır." diye kaydetti.

2014 yılında da çocukların yaşam haklarının, ulusal ve uluslararası sözleşmelerden doğan özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal edildiğini belirten Kaya, "Özellikle toplumsal gösterilerde, gözaltında ve gözaltı yerleri dışında çocukların maruz kaldığı şiddetin haddi hesabı yoktur." ifadesini kullandı. Yıl içerisinde gerçek mermiler, gaz bombası fişeği ve zırhlı araçlarla özellikle çocukların hedef alındığı olayların meydana geldiğini ve olaylarda çocukların yaşamlarını yitirdiğini ya da kalıcı fiziksel tahribatlarla yaşamlarını sürdürmek zorunda kaldıklarını dile getiren Kaya, "Yine yıl içerisinde olaylarda 444 çocuk gözaltına alındı ve 106'sı tutuklandı. Çocuklar gözaltında ve gözaltı yerleri dışında işkence ve kötü muameleye maruz kaldı. Biz insan hakları savunucuları, güvenlik güçlerinin çocuklara yönelik sınır tanımayan saldırgan bir ruh hali ile neden şiddet uyguladığını ve uygulanan şiddetin yarattığı suç hallerinin devlet tarafından neden cezasızlıkla ödüllendirildiğini, gerçekten anlamakta güçlük çekiyoruz." ifadelerini kullandı.

'İç güvenlik yasa tasarısı'nın aslında fiili olarak uygulamada olduğunu anlatan şöyle konuştu: "Güvenlik güçlerinin fiili olarak uyguladığı ve anayasal suç olarak gördüğümüz bu şiddet, tasarı ile yasal bir zemine çekilmek istenmektedir. Bu tasarının hayata geçmesi ile beraber, önümüzdeki yıllarda başta çocuklara yönelik olmak üzere nasıl korkunç bir insan hakları ihlalleri tablosu ile karşılaşacağımızı tahmin etmek çok güç değil."