Çocuklar için
 
Açık hava atölyesine dönüşmüş bu sokakta el işi yapan dört çocuk annesi Şükran Aksoy yaptıkları işin pek bir getirisi olmadığını söylüyor. Çok düşük ücretle çalıştıklarını belirten Aksoy “Aslında çocukların eğitimi için küçük bir katkı. Elektriğe ve doğalgaza gelen zamları karşılayabilmemiz için bizim ücretlere de zam yapılması lazım” diyor.
 
Gece ikiye kadar
 
Nurten Toramaz da ücretlerin düşüklüğünden şikayetçi. Çünkü dört beş senedir aynı ücreti alıyormuş. Toramaz sosyal güvencesizliğe de öfkeli. Ama bu küçük gelir, hiç olmazsa bazı ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı oluyor. Nermin Maden ise ellerinde biriken işleri bitirmek için gece geç saatlere kadar çalışmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Çıkmaz sokakta, evinin önünde sekiz saat çalışmak bile hayal olabiliyor.
 
Oyuna yer yok
 
Çıkmaz sokağın çocukları da açık hava atölyesinden şikayetçi. Çünkü onlara oyun oynayacak yer kalmıyor. Bazen diğer sokaklara oynamaya gittiklerini belirten İlkokul Öğrencisi Esma Aksoy “Herkes kazak diktiği için top oynayamıyoruz, bazen parka gidiyoruz. İşler erken bittiğinde sokak bizim oluyor” diyor.

Evrensel

" /> ‘Açık hava atölyesi’ndeki kadınlar - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

‘Açık hava atölyesi’ndeki kadınlar

Bayrampaşa’nın Bağlar Çıkmazı Sokağı boyunca dikim, oya, işleme gibi parça başına işler yapan kadınlarla karşılaşıyoruz. Kimi zaman gece ikiye kadar çalışan kadınların tek derdi çocukların eğitim masraflarına biraz olsun katkı sunabilmek. Kadınların isteği bu olsa da, gizli saklı değil açık açık yapılan bu kayıt dışı ve güvencesiz çalışmayı gören herhangi bir yetkili kurum yok. Kadınların ne sosyal güvencesi var, ne de doğru düzgün çalışma koşulları...