Önlem alınmadı, 3 parmağını kaybetti

Meslek lisesi öğrencilerinin, daha lise sıralarındayken sermayeye ucuz işgücü olarak sunuldukları gerçeği, Gebze’de staj eğitimi aldığı Filli Boya fabrikasında iş cinayetine kurban giden Oğuzhan Çalışkan’ın ölümüyle net biçimde görülmüştü.

Öğrencilerin staj gördükleri atölyeler veya fabrikalarda gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması nedeniyle yaşanan ‘kazalar’dan birinin de Sakarya’da yaşandığı ortaya çıktı.

Gerekli önlemler alınmadı
Sakarya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde atölye çalışması sırasında 17 yaşındaki E.E., bölüm öğretmeni E.Ö. ile birlikte okul atölyesinde giyotin makası kullanırken sağ elinin 3 parmağını makineye kaptırdı. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan ameliyatla E.E.'nin 3 parmağı kesildi.

3 parmağını kaybeden lise öğrencisine 20 bin lirası manevi olmak üzere 211 bin 540 lira tazminat ödenmesine karar verildi. Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü aleyhine Sakarya Valiliği nezdinde açılan davada mahkeme lise öğrencisinin anne ve babasına da 4'er bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

E.E. ve ailesi, ‘kazanın’ mesleki eğitim hizmetlerinin kuruluşunda ve işleyişinde ortaya çıkan ihmal, bozukluk, aksaklık ve eksiklik yüzünden meydana geldiğini belirterek konuyu yargıya taşımıştı. E. ailesi, giyotin makasının önünde durması gereken; kişinin veya herhangi bir şeyin kesilmesini engellemeye yarayan özel olarak üretilen demir korumalığın makinenin altında olduğunu söyledi. Ailenin Avukatı Kubilay Köse ve Sevilay Çelikaslan, öğrencinin öğrenme aşamasında kusurunun bulunmadığını ve idarenin sorumluluğunu dile getirerek Sakarya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne müracaat ederek Sakarya Valiliği nezdinde Milli Eğitim Müdürlüğü aleyhine E.E. için 100 bin lira manevi, 10 bin lira maddi tazminat ile anne F. ve baba N. için de 20'şer bin lira manevi 5'er bin lira da maddi tazminat istemiyle dava açmıştı. Mahkeme kararını Milli Eğitim Müdürlüğü temyiz etti. Yargıtay'ın onamasıyla aile tazminatı alabilecek.

İlk değil…
Öte yandan Sakarya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü atölyesinde 27 Aralık 2011'de ders esnasında üzerinde çalıştığı panonun bağlantılarını yaparken akıma kapılan 11. sınıf öğrencisi Furkan Üzümcü (16) hayatını kaybetmiş açılan davada, olayda yüzde 25 oranında tali kusurlu olan öğretmen 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ailenin açtığı davada Milli Eğitim Bakanlığı, 143 bin 675 lira tazminat ödemeye mahkûm edilmişti.

Filli Boya hafızalarda
Stajyer öğrenci Oğuzhan Çalışkan ise 15 Temmuz 2014 Salı günü staj eğitimi aldığı Gebze’deki Filli Boya fabrikasında ‘iş kazası’ geçirmişti. Oğuzhan elektrik panosunda çalıştırıldığı esnada elektrik akımına kapılarak geçirdiği ‘iş kazası’ neticesinde hastaneye kaldırılmıştı. Oğuzhan 24 gün komada kaldıktan sonra 7 Ağustos 2014 Perşembe günü yaşamını yitirmişti.

Devrimci liselilerin ısrarlı ve kararlı mücadelesiyle staj sömürüsü ve Oğuzhan’ı göz göre göre ölüme gönderen kölece çalışma koşulları teşhir edilmişti.