Gebze DLB Oğuzhan Çalışkan'ı andı

İş cinayetine kurban giden stajyer öğrenci Oğuzhan Çalışkan, katledilişinin 100. gününde Filli Boya önüne anıldı.

Gebze DLB, stajyer öğrenci Oğuzhan Çalışkan'ın ölümünün 100. gününde Filli Boya fabrikası önünde gerçekleştirdiği eylemle katillerin yakasını bırakmayacağını bir kez daha gösterdi.

DLB'liler ve Oğuzhan'ın ailesi saat 17.00'de fabrikanın bulunduğu sokakta bir araya geldiler. Kısa bir yürüyüşle fabrikanın önüne gelindi. Eylemde Oğuzhan'ın resimleri taşınırken “Oğuzhan Çalışkan'ın katili Filli Boya patronu hesap verecek!” ve “Stajyer öğrenci köle değildir!” şiarlı pankartlar taşındı.

Filli Boya patronu yine servisleri içeri çekerek işçilerin eylemi görmesini engellemeye çalıştı. İşçilere sloganlarla ve yüksek sesli konuşmalarla seslenilerek Filli Boya patronun katil olduğu ve hesap sorulacağı ifade edildi. Oğuzhan'ın annesi ve babası da öfkelerini ifade ettiler. Anne ve baba patrona seslenerek “Vicdanımız rahat diyorsunuz. Sizin vicdanınız yok. Sizin rahat uyumanıza izin vermeyeceğiz” dediler. Oğuzhan'ın babası “Bu ülkede haklılar haksızlar kadar cesur olsalardı bunlar yaşanmazdı” diyerek işçilere sessiz kalmama çağrısı yaptı. Bu sırada çevrede bulunan ve eyleme alkışlarla destek olan bir emekçi polisler tarafından fabrikanın önünden uzaklaştırıldı. Bunun üzerine babası polisin bu tutumunu teşhir etti.

Eylemde DLB adına yapılan konuşmalarda Oğuzhan'ın katledilmesinin 100. gününde sorumluların halen serbest dolaştığı, patron Gözde Akpınar ve Ali Sinan Üstünel'in hesap vermekten kurtulmayacağı ifade edildi. İşçilere suça ortak olmamak için sessizliği bozma çağrısı yapıldı. Soma'da, Torun Center'da, Ermenek'te, Isparta'da yaşanan işçi katliamlarının hatırlatıldığı konuşmalarda, işçiler ölürken patronların rahat yaşamlarına devam ettiği belirtildi.

Fabrikanın girişindeki eylem sürerken, işçilerin servise binmesi üzerine Oğuzhan'ın babası ile DLB'li ve DGB'liler servislerin çıkış yapacağı arka kapıya geçtiler. Arka kapıda son servis çıkana kadar resimlerle ve pankartlarla beklendi. Serviste bulunan işçilerden bir kısmı el sallayarak ve yumruklarını havaya kaldırarak destek oldular. Fabrikanın iki kapısındaki eylem de servislerin çıkmasının ardından sonlandırıldı. Eylemin sonunda, Filli Boya patronunun yakasının bırakılmayacağı ve Oğuzhan'ın unutturulmayacağı söylendi.

Eylemde “Gözde Akpınar/Sinan Üstünel/Filli Boya patronu hesap verecek!”, “Oğuzhan'ın katili Filli Boya patronu!”, “Sessiz kalma suça ortak olma!”, “Filli Boya patronu rahat uyumayacak!”, “Susma sustukça sıra sana gelecek!”, “Fabrikada ölmek kader değildir!”, “Stajyer öğrenci köle değildir!” sloganları sıklıkla atıldı.