İstanbul Boğazı'nda tekne battı: 24 göçmen yaşamını yitirdi

Türkiye sınırları içinde son yıllarda sayıları giderek artan mülteci trajedilerine bir yenisi eklendi. İstanbul’da Rumeli Feneri açıklarında Afgan mültecileri taşıyan, aralarında mürettebatın da olduğu 43 kişilik tekne battı. Gazetemiz baskıya girdiği saatlerde 6 kişinin sağ, 21 kişinin ise cansız bedenine ulaşıldı. Ölenlerin çoğunun ise çocuk olduğu belirtildi. Romanya’ya gideceği öğrenilen mültecilerin insan tacirlerine 7 bin Euro verdikleri belirtiliyor.

TOPLAMDA 43 MÜLTECİ

Teknede bulunanların 7’sinin kadın 12’sinin çocuk ve 23’ünün erkek yolcular olduğu belirtildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 6 mülteci sağ olarak kurtarılırken, 21 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. “Torun” isimli teknenin Romanya’ya gitmek üzere Bakırköy’den yola çıktığı belirtildi. Görgü tanıkları, teknenin başka bir gemiyle çarpışması sonucu alabora olduğunu ve göçmenlerin donarak yaşamlarını yitirdiğini söyledi. Faciadan sağ kurtarılan mülteciler hastanelere sevk edildi.

ÇALIŞMALARA BALIKÇILAR DA KATILDI
 

Rumeli feneri açıklarında batan teknedeki kişilerle ilgili arama kurtarma çalışmaları havadan ve denizden devam etti. Çalışmalara Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra balıkçı tekneleri de katıldı.

7 BİN EURO’YA ANLAŞTILAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, konuya ilişkin soruşturma başlattı.
Kurtarılanlardan biri “Ailemden 8 kişi ile birlikte tekneye Florya’dan bindik. Romanya’ya gidecektik. Kişi başına 7 bin Euro verdik” dedi. Başka bir kurtarılan ise tekneye Haliç’ten bindiğini söyledi.

MÜLTECİLERİN YOLU ÖLÜME ÇIKIYOR

Türkiye 2 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. 100 binin üzerinde ise Afganistan’dan, Irak’tan veya İran’dan gelen mülteci yaşıyor Türkiye’de. Uluslararası Af Örgütü Mülteci Hakları Koordinatörü Volkan Görendağ, Türkiye, insanların kendini uzun vadede güvende hissedecekleri bir sistemi henüz oluşturamadığını, bu yüzden de insanların Türkiye’den yine başka bir ülkeye göç etmeyi tercih ettiğini söyledi. Yani Türkiye’de yaşayan çok sayıda mültecinin kaderi, bu ölüm yolculuğuna çıkabilir. Görendağ, “4 yıl oldu, Suriyeliler’in çok küçük bir kesimi dışında, barınma, sağlık gibi ihtiyaçlarını karşılanamadı. İnsanlar da çok uzun süre beklediği ve daha kaliteli bir hayata devam etmek istediği için de AB ülkelerine göç etmeyi tercih ediyor. Bu durum da yasal olarak mümkün olmadığı için riskli yolları tercih ediyorlar” diye konuştu.

AKDENİZ, KATLİAM DENİZİ OLDU

Son 20 yılda Akdeniz’de yaşamını yitiren mültecilerin sayısı ise 20 ila 25 bin arasında. Türkiye’de Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, 2013 yılında toplam 6 bin 937 mülteci yakaladı, bu rakam 2014 yılının ilk 10 aylık bölümünde ise 11 bin 750 oldu.

2013 yılında 500’den fazla göçmeni taşırken İtalyan adası Lampedusa açıklarında batan ve sadece 155 göçmenin kurtulduğu büyük katliam ise hâlâ hafızalarda.

ROTA EGE’DEN KARADENİZ’E KAYDI
İSTANBUL Boğazı’nı, Karadeniz’e bağlayan noktada yaşanan tekne kazası, başka bir gerçeğe daha işaret ediyor. Mültecilerin yaşamını yitirmesiyle sonlanan tekne faciaları genelde yoğun olarak Ege Denizi’nde yaşanıyordu. Ancak mülteciler son dönemde kendilerine Romanya ve Bulgaristan’a yönelik yeni bir güzergah belirlemeye başladı. Bu konudaki etkenin son bir yıl içerisinde, Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı’nın artırdığı güvenlik olduğu söyleniyor.
Ayrıca, İtalya, Akdeniz’de yürüttüğü arama kurtarma operasyonu ‘Mare Nostrum’a son verileceğini açıklamış,  bunun yerine Avrupa Birliği’nin yürüteceği, çok daha kısıtlı bir operasyon 1 Kasım’da başlamıştı. Geçtiğimiz yıl 400’ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği iki deniz faciasının ardından başlatılan Mare Nostrum ile İtalya donanması, 150 bin göçmeni denizden kurtarmıştı.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, yalnızca AB karasularında görev yapacak ve çok daha az sayıda personel ve araca sahip Triton’un İtalya’nın yürüttüğü operasyonun yerini tutamayacağı için, Mare Nostrum’a son verilmesinden derin bir endişe duyduklarını söylemişti.

DEVLETLER KAPILARINI KAPATIYOR


Uluslararası Af Örgütü Mülteci Hakları Koordinatörü Volkan Görendağ: Bu Türkiye’nin yabancı olduğu bir durum değil. Ege kıyılarında özellikle her yıl onlarca kişi hayatını kaybediyor. Ancak, toplu ölüm olmadığı sürece kamuoyunun gündemine gelmiyor. Bu durumun temel sebeplerinden biri devletlerin göç politikaları. Suriye Afganistan, Irak ve Kuzey Afrika gibi Ortadoğu ülkeleri uzun zamandan beri bir iç çatışmaya neden oluyor. Bu çatışmalar durumda devletler taraf oluyorlar. Ama, bu çatışmaların sonucunda ortaya çıkan insani krizlere gelince de kapılarını kapatmayı tercih ediyorlar. Bu da göç edenleri, hayatlarını riske atacak yolları tercih etmesine neden oluyor. Çünkü sınır güvenliği ve göçmen politikası insanların yasal yollardan geçişlerine imkan tanımıyor.