Çocuk işçilikte vahim tablo

Meslek hastalıkları ve iş kazaları açısından en tehlikeli işkollarından biri olan tarım işkolunda çalışan çocukların sayısındaki hızlı artış dikkati çekerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, açıkladığı verilerle bu alandaki denetimlerin yetersizliğini ortaya koydu. Çelik’in açıklamasına göre, 32 ili kapsayan denetimler için sadece 18 müfettiş görevlendirildi.
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın tarımda çocuk işçiliğiyle ilgili verdiği soru önergesini yanıtlayan Çelik, 50 ve üstünde işçi çalıştıran tarım işletmelerinin iş müfettişlerince denetlendiğini iddia etti. Bakanlık tarafından bu durumdaki işletmelerde çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla 32 ilde programlı teftiş uygulaması başlatıldığını açıklayan Çelik, bu denetimlerin 18 müfettiş tarafından yürütüldüğünü belirtti.

SAYIYI AÇIKLAMADI
Çelik, uygulama kapsamındaki illeri Edirne, Kırklareli, Antep, Eskişehir, Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Zonguldak, Bursa, Samsun, Kastamonu, Sinop, Giresun, Trabzon, Amasya , Manisa , Urfa, Antalya, Isparta, Afyon, Burdur, Konya, Karaman, Nevşehir, Kayseri, Kırşenir, Adana, İçel, Tekirdağ olarak sıraladı. Bakan Çelik’in, Umut Oran’ın önergesinde yer alan soruya karşın tarım işkolundaki çocuk işçi sayısına ilişkin açıklama yapmaması dikkati çekti.

CHP’Lİ ORAN: PES!
CHP’li Umut Oran, Bakan Çelik’in yanıtını şu sözlerle değerlendirdi: “Tarımda çocuk işçilikle mücadelede denetim için 32 ilde 18 müfettiş görevlendirilmiş! Üstelik İstanbul, Ankara, İzmir gibi iller de bu grupta, pes! Ondan sonra Sayın Bakan çıkıp ‘Başarımızı Soma gölgeledi’ diyebiliyor.”