Patlama, geçen yıl 16 Temmuz'da, Hatay İnönü Caddesi ile 141 Sokağın kesiştiği yerdeki metro şantiyesinde meydana geldi. Yeraltındaki inşaata işçilerin inip çıktığı, malzemenin taşındığı ikinci şaft bölgesinde, 'yaklaşım tüneli' girişindeki hava tanklarından biri, gaz sıkışması sonucu infilak etti. Patlamayla çevredeki apartmanların camları kırıldı. Hava tankının yanında bulunan işçilerden Raşit Topal (40) ile Ahmet Ertekin (29) olay yerinde yaşamını yitirirken; diğer işçiler Erkan Asal (23), Hakan Topal (25), Ökkeş Yıldız (24) ve Fatih Demirer (53) yaralandı.

Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Murat İnci, iki firmadan 6 kişi hakkında 'taksirle öldürme, yaralama' suçlarını işledikleri iddiasıyla 22'şer yıl 6'şar ay hapis cezası istemiyle dava açtı. İddianamede, patlayan tankın menşeinin bile belli olmadığını, ölen işçilerin bunu kullanmak için eğitilmediklerini vurgulayan Savcı İnci, yüklenici firmanın şantiye sorumlusu proje müdürü G. O. , iş sağlığı ve güvenliği mühendisi H. Y. , tünel çalışmaları sorumlusu H. D. ile diğer taşeron firma şantiye sorumlusu inşaat mühendisi S. E. , teknik işler malzeme ve koordinasyon sorumlusu H. B. , tünel kazı mühendisi T. A. 'nın 22'şer yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Suçlamaları kabul etmediler

İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan son duruşmaya tutuksuz yargılanan H. D. , S. E. , T. A. , G. O. , H. Y. ve H. B. ile ölen işçi Ahmet Ertekin'in eşi, olayda yaralanan Hakan Topal ile tarafların avukatları katıldı. Suçlamaları kabul etmeyen H. D. ifadesinde, "Benim görevim tünel kazılarını yönetmektir. Olay olduğunda yoktum. Patlayan hava tankı firmamıza ait değildir. Proje müdürlüğünü sanık olarak bulunan G. O. yapmaktadır. Bize ait olmayan hava tankının kullanılması sonucu patlama meydana gelmiştir, suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

'24 saat görevimin başındayım'

Sanık S. E. de yapılan işle kendisinin doğrudan ilgili olmadığını öne sürdü. Sanık T. A. ise "Riskli zeminde delme yapacak makine Hatay İstasyonu'ndaydı. Onun gelmesi ile pazar günü kazı çalışması başlayacaktı. H. B. 'ye kompresörü veya hava tankını çalıştırın diye talimat vermedim. Tankın çalışması işi ve yetkisi makine mühendisine aittir. Ancak bizde de Öztaş firmasında da makine mühendisi bildiğim kadarı ile yoktu. Kazı işinin riskli ve kritik olması nedeni ile 24 saat görevimin başındaydım. Görevimi hakkı ile yaptım. Herhangi bir ihmalim olmadı" dedi. Diğer sanılar da suçlamaları kabul etmedi.

'Ben de yaralandım'

Olayda yaralanan Hakan Topal ise yakını olan ve ölen Raşit Topal'ın işe yeni başladığını, kendisi ile birlikte hava tesisatını çekmek için çalıştığını söyledi, "Hava kompresörünün çalışıp çalışmadığını kontrol ettim. İlkinde çalışmadı, ikincisinde çalıştı. Daha sonra su tesisatına geçtik. Kontrolü yaparken tank patladı. Tesisatı çekme işini bana T. A. verdi. Patlama sonucunda ben de yaralandım" dedi.

Mahkeme rapor istedi

Mahkeme heyeti bilirkişi raporu alınması için dosyanın İstanbul Teknik Üniversitesi'ne gönderilmesi karar verip, duruşmayı erteledi. Mahkemenin gönderdiği dosyayı inceleyen İstanbul Teknik Üniversitesi'nde görevli bilirkişiler İnşaat Mühendisi Tayfun Çubukçu, Jeoloji Mühendisi Rahmi Eyüpoğlu, Makine Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Levent Trabzon, Makine Mühendisi İş Güvenliği Uzmanları İlyas Yazıcıoğlu ve Maden Mühendisi Ahmet Aksoy, hazırladıkları raporu davanın görüldüğü İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Tank deforme olmuş

Beş kişiden oluşan bilirkişi heyetinin hazırladığı 9 sayfalık rapor dava dosyasına girdi. Raporda, inşaat firmasının şantiye teknik işler malzeme ve koordinasyon sorumlusu H. B. ve kazı şefi T. A. 'nın asli kusurlu, aynı firmadan S. E ve H. T. ile mühendis H. Y'nin tali kusurlu, asıl işveren sıfatıyla tünel inşaatında yapılacak işleri, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılacak işleri devreden diğer inşaat firmasının yetkilileri G. O. ve H. D. , kazada ölenler Raşit Topal, Ahmet Ertekin, yaralanan Erhan Asal ile Fatih Demirer'in herhangi bir kusurlarının olmadığı vurgulandı.

Davanın bir sonraki duruşmasının Eylül ayı içinde yapılacağı belirtildi.

Firma: Avrasya

Diğer inşaat firması: Öztaş - İzmir

Medyarazzi

" /> İzmir Metrosu'ndaki kazada taşeron firma 'asli kusurlu' bulundu - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

İzmir Metrosu'ndaki kazada taşeron firma 'asli kusurlu' bulundu

İzmir'de inşaatı devam eden Üçyol- Üçkuyular metro hattındaki yaklaşım tüneli girişinde bir yıl önce hava tankının patladığı kazada 2 işçinin ölümüne neden oldukları iddiasıyla, 6 kişi hakkında 22'şer yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istemiyle açılan dava dosyasına bilirkişi raporu girdi. Bilirkişi, tutuksuz yargılanan, taşeron inşaat firmasının şantiye teknik işler malzeme ve koordinasyon sorumlusu H. B. ve tünel kazı mühendisi T. A. 'nın 'asli kusurlu' olduğunu belirtti.