2013′te 5 bin kayıt dışı göçmen çalıştırıldı

CHP Milletvekili Süleyman Çelebi, Suriye’den kaçan göçmenlerle birlikte ucuz iş gücü olarak çalıştırılan göçmenlerin durumunu sorduğu soru önergesine Bakan yanıt verdi: ‘Bakanlığımızda Türkiye’de kayıt dışı çalıştırılan göçmen işçi sayısına ilişkin tutulan herhangi bir veri bulunmamaktadır’ 

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Çelebi, Türkiye’de düşük ücretlerle ve iş güvenliği ve iş sağlığından uzak koşullarda çalıştırılan göçmen işçilerin durumunu sordu.

Çelebi, “Türkiye’de kayıt dışı çalışan göçmen işçiler hakkında yaptığınız çalışmalar nelerdir? Türkiye’de kayıt dışı çalıştırılan göçmen işçi sayısı  ne kadardır? Ucuz emek ve ucuz iş gücü yaratma bir hükümet politikası mıdır? Kayıt dışı çalışmaya bakanlık tarafından göz yumulmakta mıdır?” diye sordu.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 2 Temmuz tarihli cevabında, Türkiye’de kayıt dışı çalıştırılan göçmen işçi sayısına ilişkin verilerinin olmadığını belirtti. Bakan, 2010 yılında 1084 iş yerinde 2287, 2011’de 1255 iş yerinde 2885, 2012’de 1330 iş yerinde 2636, 2013’te 2504 iş yerinde 4832 kişinin kayıt dışı çalıştığının tespit edildiğini ifade etti.

Kayıt dışı çalışmanın ve çalıştırmanın idari para cezasına çarptırıldığını ifade eden Çelik, Bakanlığa bağlı Göç ve Yabancı İstihdamı Daire Başkanlığı’nın çalışmalarına devam ettiği yanıtını verdi.

Çelebi’nin soruları yanıtsız kaldı.