'Düşmanımız göçmen işçiler değil kapitalizmdir'

"İşçiler tartışıyor; Emeğimizi ucuzlatan göçmen işçiler mi?" konulu panelde konuşan Deri Tekstil Kundura İşçileri Derneği üyesi İbrahim Yurtsever, göçmen işçilerin ucuz iş gücüne dönüştürüldüğüne vurgu yaparak, “Kürtler geldiğinde de Kürtlere kızdık. Patronlar kulağımıza eğilip 'Aman bu Kürt’tür dikkat edin' diyerek aramıza duvarlar örmeye çalıştı. Yani kapitalizmin doğası bu. Bu kapitalist mantığı anlamamız ve temelde ona karşı mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

İzmir İşçi Hakları Derneği ve Deri, Tekstil, Kundura İşçileri Derneği, Konak Ahmet Priştina Kültür Merkezi'nde "İşçiler tartışıyor; Emeğimizi ucuzlatan göçmen işçiler mi?" konulu panel düzenledi. Panele çok sayıda kişinin yanı sıra, Deri Tekstil Kundura İşçileri Derneği Başkanı Yalçın Yalık ve Mültecilerle Dayanışma Derneği Kurucusu Mete Üstünbeyi de katıldı. Açılış konuşmasını yapan Yalçın Yanık, özellikle göçmen işçilerin yaşadığı sorunları göz önünde bulundurarak, böyle bir panel düzenlemeye karar verdiklerini ifade ederek, "Biz aslında işin özü itibariyle burada işçilerin kendi yaşadıkları gündelik sorunları, bunun yanında göçmen işçilerin yaşadıkları sorunları, özellikle son dönemde Suriyeli işçilerin yaşadıkları sorunları göz önünde bulundurarak böyle bir gündem edindik. Çünkü bu sadece Türkiye’de değil dünya genelinde yaşanan bir problem haline gelmiştir. Bunu tüm sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşarak böyle bir etkinlik düzenlemeye karar verdik" dedi.

'Suçlu göçmen işçiler olarak görülüyor'

Deri Tekstil Kundura İşçileri Derneği üyesi İbrahim Yurtsever ise son dönemde Türkiye'de göçmen işçilerin ucuz iş gücü olarak görüldüğüne dikkat çekerek, işçilerin arasında bir rekabet yaratıldığını bu rekabetin sonucunda göçmen işçilere karşı bir düşmanlık geliştiğini kaydetti. Yurtsever, "Göçmen işçilerle birlikte artan ucuz iş gücü nedeniyle buradaki işçinin zam isteme veya 'Bu iş zor ben bunu bu fiyata yapamam' deme gibi bir şansı kalmıyor. Bunun suçlusu da göçmen işçiler olarak görülüyor" diye konuştu.

'Bizim düşmanımız göçmen işçiler değil kapitalizmdir'

Tarım alanlarının daraltılmasıyla birlikte tarım işçilerinin sanayi merkezlerine göç etmek zorunda kaldığını, sanayi merkezlerinde artan iş gücüyle birlikte önce kadınların ve çocukların sonrasında da göçmen işçilerin ucuz iş gücüne dönüştürüldüğünü belirten Yurtsever, "Teknolojinin gelişmesi sermayenin büyümesiyle birlikte tarımla gelen o göçün dışında, kadın iş gücünün pazara iletilmesi sağlandı. O da yetmedi çocuk iş gücü pazara iletildi. Bu da yetmedi Bulgar, Afgan, Yugoslav göçmenleri geldi. Aynı sıkıntıyı hep yaşadık. Kürtler geldiğinde de Kürtlere kızdık. Patronlar kulağımıza eğilip 'Aman bu Kürt’tür dikkat edin' diyerek aramıza duvarlar örmeye çalıştı. Yani kapitalizmin doğası bu. Bu kapitalist mantığı anlamamız ve temelde ona karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Bizim düşmanımız göçmen işçiler değildir" dedi.

'Mesele yumurta tokuşturma meselesidir'

Diğer panelist İşçi Hakları Derneği Başkanı Erdal Çınar ise sermayenin her zaman işçiyi dil, din, ırk yönünden karşı karşıya getirip daha rahat sömürdüğüne dikkat çekerek, bunu yaparken ise ırkçı odakları kullandığını belirtti. Çınar, "Patronlar ırkçılığı mutlaka kullanırlar. Her türlü ayrımcılığı kullanan bir dille bunu yaparlar. Bunun desteği olarak ırkçı odakları medya, siyasi parti vb. her zaman kullanmışlardır. İşçiyi her daim bölmenin yolundadırlar. Daha ucuza çalıştırmanın yolundadırlar. Son dönemde de Suriyeli işçiler karşımıza çıkmıştır. Başka bir yerde de başka bir sorun vardır, Kürt işçi sorunu vardır. Benzer sorunların hepsi karşımızda mevcut. Yani mesele yumurta tokuşturma meselesidir. Patronlar bunu hep yaparlar ve başarırlar da. Yumurta tokuşturur gibi işçiyi birbirine tokuştururlar" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından panel serbest kürsü ile sona erdi.