Devlet silikozis köyünü unuttu

Çewlîg’in (Bingöl) Kanîreş (Karlıova) ilçesine bağlı Çırık (Taşlıçay) köyünde ikamet eden 100’e yakın silikozis hastası, çaresiz bir şekilde bekliyor. 90’lı yıllarda köylerinin koruculaştırılmasının ardından göç etmek zorunda kalan ve İstanbul gibi kentlerde iş bulamayınca çaresizce kot taşlama işinde çalışmak zorunda kalan yurttaşlar, yakalandıkları bu amansız hastalık karşısında yetkililerin duyarsızlığından şikayetçi. En son 23 Mart’ta, 24 yaşındaki Osman Ceylan isimli hastanın da ölümüyle birlikte köyde hastalıktan dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı da 11’e yükseldi. 10 kişinin yaşamı ise solunum cihazına bağlı. Çoğu evli ve çocuk sahibi olan bu hastaların bir kısmı geçimlerini 3 ayda bir devletin kendilerine verdiği cüzi bir maaş ile sağlayabiliyor. Onunla da zar zor geçiniyorlar. Üstelik hayatlarını kaybetmeleri halinde verilen bu maaş da kesiliyor.
 
Zor koşullarda yaşam

Oksijen tüpüne bağlı olarak yaşamak zorunda olan Hasan Dündar (29), son 2 yıldır sağlık durumu giderek kötüleştiği halde, 3 ayda bir verilen engelli maaşın sadece hastaneye gidiş geliş masraflarını karşılamaya yettiğini belirtti. Kanîreş’te göğüs hastalıkları doktoru olmadığından dolayı Çewlig ya da Erzerom’a gitmek zorunda kaldıklarını aktaran Dündar, yaşadıkları sorunların en aza indirilmesi için yetkililere duyarlılık çağrısı yaptı.

Bir başka silikozis hastası Faysal Demir ise köyde sık sık elektrik kesintisi yaşanmasından dolayı oksijen cihazlarını çalıştıramadıkları kaydetti. Demir, bu yüzden de kimi zaman oksijen almak için ilçe merkezine gitmek zorunda kaldıklarını söyledi.
 
Beslenme sorunu

Bir oğlunu silikozisten 2003’te kaybeden ve solunum cihazına bağlı yaşayan bir oğlu daha bulunan Baba Akyürek de, gençlerin kot taşlama işinde çalışmak zorunda kalmaları sonucu bu hastalığa yakalandığına dikkat çekti. Doktorların silikozis hastalarının iyi ve dengeli beslenerek daha uzun yaşayabileceklerini söylediğini ancak imkanlarının da buna el vermediğini dile getiren Akyürek, kendilerine yardım eli uzatılmasını istedi.
 
Yatalak mı olmalıyım?

Mehmet Oral isimli bir başka silikosiz hastası ise hastalığına rağmen yatalak olmadığı için maddi destek alamayanlardan. Oral, herhangi bir işte çalışamadığı gibi maddi destek de alamadığını şu sözlerle anlatıyor: “Şu an maddi destek almak için diğer hastalar gibi yatalak olmayı bekliyorum.”